Czynniki ryzyka

Dobrze jest co miesiąc badać swoje piersi w domowym zaciszu. Jest to badanie palpacyjne połączone z dokładną obserwacją piersi według wskazówek lekarza. Szuka się ewentualnych zmian w ich wyglądzie, oraz zgrubień. W razie zauważenia dziwnych zmian trzeba skonsultować się z lekarzem, ginekologiem, rodzinnym, czy internistą.

Wiek pacjentki jest jednym z czynników mających wpływ na zagrożenie rakiem piersi. Zagrożenie zachorowaniem ulega zwiększeniu statystycznie po ukończeniu 24 roku życia. Jeżeli zostanie zdiagnozowany rak piersi to wiele jeszcze zależy, jak wcześnie czy późno został on wykryty i zdiagnozowany.

Dobrze jest raz na miesiąc badać swoje piersi we własnym zakresie. Takie badanie palpacyjne jest łatwe, można poświęcić chwilkę na nie. Szuka się guzków i innych ewentualnych zmian w ich wyglądzie. W razie zauważenia dziwnych zmian trzeba skonsultować się z lekarzem, najlepiej z ginekologiem, a może nim też być  internista Warszawa.

Skieruje on na badania usg piersi, czy na mammografię, a badania te wykażą że pojawił się guz piersi Warszawa, określą jego wielkość i położenie. Badanie dopełnia palpację.

Kolejnym badaniem jest biopsja mammotomiczna, wycinająca skrawki tkanki do analizy histopatologicznej. Nowoczesne badanie wspierane próżnią. Za jednym wbiciu specjalnej grubej igły można wyciąć kilka fragmentów tkanki, które są wsysane do igły i wycinane nożem obrotowym. Na wynikach badania opiera się leczenie raka piersi.

Jeszcze inne zastosowanie ma biopsja mammotomiczna Szczecin bo może być też narzędziem leczniczym. Można  w ten sposób bezproblemowo usuwać w całości niewielkie łagodne guzki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *